6 tipů, jak mít produktivní zeleninovou zahradu, i když je váš prostor omezený

Představte si, že z pozemku o rozloze několika metrů čtverečních sklízíte velké množství lahodné zeleniny. Velké výnosy lze dosáhnout snadněji, než si myslíte. Tajemství superproduktivního zahradničení trvá nějakou dobu, než naplánujete strategie, které budou fungovat pro vaši vlastní zahradu, s vědomím, že každá zeleninová zahrada je jedinečná.

Zde je sedm strategií, jak získat vysoký výnos tím, že maximálně využijete svůj dostupný zahradní prostor.

1. Sázejte na vyvýšené záhony s bohatou půdou.

Stavba půdy je nejdůležitějším faktorem při zvyšování výnosů. Hluboká půda bohatá na organickou hmotu podporuje růst zdravých, rozšiřujících se kořenů schopných získat více živin a vody. Výsledek: extra bujný, extra produktivní růst nad zemí.

Nejrychlejším způsobem, jak získat hlubokou vrstvu úrodné půdy, je vytvořit vyvýšené záhony. Vyvýšené záhony vynesou až čtyřikrát více než stejný prostor osázený v řadách. Důvodem je nejen jejich kyprá, úrodná půda, ale také jejich efektivní rozestup. S využitím menšího prostoru pro cesty máte více prostoru pro pěstování rostlin.

Čas vám ušetří i zvýšené záhony. Rostliny rostou dostatečně blízko u sebe, strávíte méně času plením. Zmenšený prostor také zefektivňuje zavlažování a sklizeň.

2. Místo do řad sázejte plodiny do trojúhelníků.

Chcete-li získat maximální výnos z každého záhonu, věnujte pozornost tomu, jak rostliny uspořádáte. Vyhněte se výsadbě do čtverců nebo řad. Místo toho rozložte rostliny tak, že je zasadíte do trojúhelníků. Tímto způsobem můžete na každý záhon nainstalovat o 10-14 % více sazenic.

Jen dávejte pozor, abyste své rostliny nerozmístili příliš daleko od sebe. Některé rostliny nedorostou do plné velikosti nebo nevyrodí, pokud jsou příliš těsné. (Pamatujte si, že hmotnostní výnos na m² je důležitější než počet rostlin na m².)

Příliš těsné rozestupy také mohou rostliny stresovat, takže jsou náchylnější k napadení chorobami a hmyzem.

3. Pěstujte popínavé rostliny, abyste využili vertikálního prostoru.

Bez ohledu na velikost vaší zahrady můžete růst více, když půjdete vertikálně. Pěstujte prostorově náročné popínavé rostliny, jako jsou rajčata, fazole, hrách, tykev, melouny, okurky atd., podepřené mřížovinami, ploty, klecemi nebo kůly.

Pěstování zeleniny na výšku také šetří čas. Sklizeň a údržba je rychlejší, protože přesně vidíte, kde se ovoce nachází. Plísňová onemocnění také méně pravděpodobně postihnou rostliny směřující vzhůru kvůli zlepšené cirkulaci vzduchu kolem listů.

Zkuste pěstovat plodiny vinné révy na mřížích podél vyvýšeného záhonu, pomocí robustních koncových sloupků s nylonovou sítí nebo provázkem mezi nimi, abyste vytvořili horolezecký povrch. Přivažte rostoucí vinnou révu na mříž. Těžkého ovoce se ale nebojte. Dokonce i tykve a melouny budou mít silnější stonky.

4. Vyberte kompatibilní párování.

Místo také šetří výsadba kompatibilních plodin. Zvažte klasickou kombinaci kukuřice, fazolí a tykve. Pevné stonky kukuřice podpírají bílé fazole, zatímco tykev roste volně na zemi a zastiňuje konkurenční plevel.

Mezi další kompatibilní kombinace patří
– rajčata, bazalka a cibule
– listový salát, hrášek a zelí
– Mrkev, cibule a ředkvičky
– řepa a celer.

5. Pečlivě plánujte své plodiny.

Následná výsadba umožňuje pěstovat více než jednu plodinu v daném prostoru během vegetačního období. Mnoho zahradníků tak může sklidit tři nebo dokonce čtyři plodiny z jedné oblasti. Například následujte ranou sklizeň listového salátu s rychle zrající zeleninou, poté vypěstujte více listové zeleniny nebo přezimujícího česneku, to vše v jednom vegetačním období.

Chcete-li ze své následné výsadby vytěžit maximum:

-Používejte roubované plány. Roub je již při výsadbě víceméně měsíc starý a dozrává mnohem rychleji než semínko zaseté přímo na zahradě.
-Vybírejte odrůdy, které rychle dozrávají.
-Při každém přesazování doplňte půdu pořádnou vrstvou kompostu. Zapracujte ho do horních pár centimetrů půdy.

6. Prodlužte vegetační období zakrytím záhonů.

Přidáním několika týdnů ke každé pozdní sezóně získáte dostatek času na pěstování další následnické plodiny, zasazení listového salátu, kapusty nebo tuřínu nebo sklizeň více pozdních rajčat.

Abyste mohli těžit z těchto týdnů výroby navíc, musíte kolem rostlin udržovat teplý vzduch (i za chladného počasí) pomocí mulčů, clon, tunelů, krytů řádků nebo studených rámů.

Jaro můžete také začít velmi brzy s teplomilnými plodinami (jako jsou melouny, papriky a lilky) pomocí dvou „přikrývek“: jedné pro zahřátí vzduchu a druhé pro zahřátí půdy. Asi šest až osm týdnů před datem posledního mrazu předehřejte chladnou půdu pokrytím mulčem propustným pro infračervené záření (IRT) nebo černým plastem, který absorbuje teplo.

Poté postel zakryjte děleným čirým plastovým tunelem nebo zvonem. Když teplota půdy dosáhne 18-21°C, zasaďte rostliny a černý plastový mulč zakryjte slámou, aby nezachytával příliš mnoho tepla. Průhledný plastový tunel vyjměte, jakmile se teplota vzduchu zahřeje a nebezpečí zamrznutí pomine. Nainstalujte jej znovu na konci sezóny, až se teploty ochladí.