6 plodin můžete zasít v říjnu

Jak se počasí ochlazuje a vy začínáte zastavovat svou zahradu na zimu, zde je několik říjnových tipů na výsadbu, abyste si do zahrady pořídili zeleninu na jarní sklizeň.

Při čtení tohoto článku mějte na paměti, že tento říjnový průvodce výsadbou je určen pro ty z nás, kteří žijí v mírných oblastech. Uvědomte si také, že vše, co zasadíte v říjnu v chladném zimním podnebí, bude zasazeno pro jarní sklizeň. Úrody se dočkáte až brzy na jaře nebo později.

Co si tedy můžete zasadit v říjnu na vaší zahradě?

česnek

První plodinou v našem říjnovém průvodci výsadbou je česnek! Podzim je ideální čas na zasazení česneku. Česnek zasazený na podzim příští léto vyroste v silnější, zdravější a větší cibule. Výsadbou na podzim získáte na jaře obrovský náskok. Popravdě, podle mého názoru, pokud jste česnek nezasadili na podzim, budete si muset počkat do příští sezóny!

Česnek je nejlepší zasadit týden nebo dva před prvním očekávaným podzimním mrazem (všimněte si, že jsem řekl očekávaný, nikoli skutečný). Pro nás to znamená, že sázíme kolem 15. října. Ale pokud jste již toto datum nestihli, není vše ztraceno. Česnek můžete zasadit až do dne, než vaše půda zamrzne. Ve skutečnosti, pokud to půda dovolí, můžete pokračovat v výsadbě v zimě a získat skvělou úrodu následující léto.

šalotka

Stejně jako česnek je i šalotka nejlepší sázet na podzim. Nejsou tak mrazuvzdorné jako česnek, takže ti z vás, kteří mají rané, tuhé zimy, mohou mít problémy, ale pro většinu z nás znamená zasazení šalotky současně s česnekem velkou úrodu šalotky koncem jara příštího roku. U šalotky a česneku také doporučuji pokrýt záhony pěknou vrstvou mulče, která pomůže izolovat půdu od velmi chladných zim.

Jehněčí salát

Jehněčí salát je málo známý zelený salát, který velmi dobře roste v chladném a dokonce i chladném počasí. Je to jedna z pouhých dvou plodin, o kterých vím (druhá je claytonie), která bude pokračovat v růstu, když budeme mít v zahradách méně než 10 hodin denního světla.

Jehněčí salát ve skutečnosti v tomto ročním období velmi rád roste a nejlépe klíčí při teplotách kolem 18 °C během dne. Říjen je ideální čas pro výsadbu.

Nově vysazený jehněčí salát je dostatečně odolný, aby bez ochrany přežil na zahradě i přes zimu. S ochranou proti chladu ale poroste mnohem rychleji.

Jehněčí salát zasazený v říjnu by měl vyklíčit před nástupem velmi chladného počasí, pak pomalu růst a do února by měl být připraven k jídlu.

Kapusta / Kapusta

Kel zasazený v říjnu bude připraven ke sklizni listů brzy na jaře. Tento měsíc bude pravděpodobně chvíli klíčit, pak bude v klidu ležet ladem přes zimu. Jakmile se v únoru vrátí 10+ hodinové dny, začne znovu růst pro velmi brzkou sklizeň!

Špenát

Pokud se rozhodnete zasadit špenát v říjnu, určitě plánujete budoucnost své zeleninové zahrádky. Špenát zasazený v říjnu pravděpodobně vyklíčí do konce měsíce a možná bude mít „pravý list“ nebo dva, než přijde chladné počasí. Pokud budete chráněni, zjistíte, že špenát poroste pomalu, ale jistě, když máme méně než 10 hodin denního světla. Jakmile se v únoru vrátí slunce, tyto drobné rostlinky vzlétnou. Dáme vám první (a nejdelší) sklizeň špenátu vůbec!

Salát

Salát není tak odolný jako ostatní výše uvedené plodiny. Ale nově naklíčené malé salátové rostliny jsou ve skutečnosti docela odolné. Nyní zasazená semena vyklíčí a trochu povyrostou.
Chraňte je, a když se brzy na jaře začnou ohřívat, tyto rostliny se dostanou do produkce s velmi časnou sklizní!

květinové cibule

Může to znít trochu divně, ale cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy, krokusy a další, tvoří barevný doplněk vaší jarní zeleninové zahrady. I když jsou nejedlé, poskytnou květiny, které přilákají do vaší zahrady časně se objevující opylovače. (a doufejme, že je povzbuďte, aby se drželi) Takže zasaďte na zahradu nějaké cibuloviny, zatímco zaplňujete květinové záhony.

Další zelené, které můžete dělat v říjnu

Existuje několik dalších zelených rostlin, které nejsou nejodolnějšími rostlinami, ale jejich menší verze přežijí zimu s určitou ochranou. Některé z těchto druhů zeleniny zahrnují rukolu, endivie, čekanku, pampelišku, červenou řepu, tuřín nebo dokonce ředkvičky. Opět je vysadíte na přezimování a na jarní sklizeň.

Doufám, že vám tento říjnový průvodce výsadbou dá pauzu při úklidu zahrady tento měsíc. Rozhlédněte se a najděte místa, kde můžete zasadit některé z těchto ozimých plodin. To je také skvělý čas zvážit vybudování jednoduchého ochranného prostoru nebo investici do vynucení tunelů a skleníky, které ochrání úrodu přes zimu a dodají jarní úrodě náskok!