5 zeleniny zasadit v červnu

Pokud jste promeškali jaro a ještě máte místo na zeleninové zahrádce, nezoufejte! Těmito pěti klasickými druhy zeleniny, které zasadíte v červnu, můžete zaplnit nevyužité místo a přitom být odměněni skvělou úrodou. Ve skutečnosti mohou některé z těchto druhů zeleniny dokonce preferovat výsadbu v červnu. Takže ještě není pozdě začít!

Přečtěte si další podrobnosti o tom, jak a kdy umístit tyto rostliny do vaší zeleninové zahrady.

Objevte 5 druhů zeleniny, kterou můžete zasadit v červnu:

1. Výsadba paprik v červnu

Papriky, sladké i pálivé, letní vedra opravdu ocení. Z tohoto důvodu porostou velmi dobře, pokud budou vysazeny až do června. Příliš brzké zasazení papriky vám ve skutečnosti moc neprospěje, zvláště v oblastech, kde jsou chladné noci stále běžné. Rostliny budou jednoduše sedět na zahradě, aniž by skutečně rostly, když jsou zasazeny příliš brzy.

Místo toho začněte semena doma a načasujte je tak, aby mohla být vystavena v červnu, nebo když se teploty oteplí a noční teploty zůstanou výrazně nad 0 °C.

Papriky dozrávají za 65 až 90 dní, ale většina bude připravena ke sběru asi po 75 dnech. To znamená, že transplantace sazenic pepře v červnu bude připravena k jídlu v srpnu a bude pokračovat až do prvních podzimních mrazů.

2. Zasejte semínka letní tykve

Letní squash nemá slovo léto pro nic za nic. Tato nádherná zelenina v létě rychle roste a při výsadbě na začátku léta zaručeně produkuje ovoce. Letní tykve by se měly sklízet, když jsou ještě docela malé, a to je další faktor, díky kterému je pozdější výsadba stále plodná. Ve skutečnosti by milovníci tykví udělali dobře, kdyby koncem jara a začátkem léta osázeli malou plochu letním tykvem každé 2 týdny, takže sklizeň může pokračovat několik týdnů.

Letní dýně můžete sklízet do 60 dnů nebo méně od výsadby, ale buďte připraveni. Tyto rostliny se během okamžiku změní z malých na velké a plody dělají totéž.

Budete je muset sklízet, až bude dýně dlouhá pouhých 15 až 20 cm. I když může být lákavé získat „více“ tykví tím, že je necháte na rostlině, utrpí tím chuť.

3. Zelené fazolky, nejlepší letní zelenina

Bez zelených fazolek by žádný seznam semínek, která je třeba v létě zasadit, nebyl úplný. Jedná se o nejtradičnější plodiny v teplé sezóně, které se vysévají poté, co rostliny v chladném počasí dokončí svůj životní cyklus. Fazole jsou skvělým způsobem, jak vyplnit prostor, který byl vyplněn ředkvičkami, hráškem nebo špenátem.

Divoké fazole dozrávají asi za 55 dní a sklizeň lze prodloužit, pokud budete sázet řádek každý týden nebo dva až do poloviny léta. Zelené fazolky, které jsou preferovány pro zahrady s omezeným prostorem, trvají asi o 10 dní déle.

Ať tak či onak, výsadba zelených fazolek v červnu bude fungovat dobře.

4. Mrkev, letní zelenina do malých prostor

Mrkev je jednou z těch druhů zeleniny, která vypadá na vaší zahradě tak úžasně, že jakmile si na ni zvyknete, typická mrkev z obchodu s potravinami ve srovnání s tím zbledne. Dobrou zprávou je, že k jejich pěstování nepotřebujete mnoho místa a výsev semínek v červnu nebo i později je v pořádku. Můžete si vybrat, zda budete mrkev pěstovat ve vlastním prostoru, nebo ji vysít mezi rajčata, kde je kyprá půda. Mrkev a rajčata jsou skvělými společníky.

Mrkev dozrává asi za 70 dní, ale vůbec jim nevadí chladné počasí, což znamená, že i když podzim přijde brzy, bude dobře. Mnoho zahrádkářů nechává mrkev po sněžení a pokračuje v jejím sběru v zimě. Vzhledem k tomu, že mrkev lze sázet až do začátku srpna, je dobré vysévat každé 2 týdny.

5. Sázejte okurky v červnu

Okurky jsou jednou z těch rostlin, které teplo opravdu potřebují. Ve skutečnosti se klíčivost semen okurek snižuje, když je půda chladná. Tato semena je nejlepší zasadit, jakmile se půda zahřeje a červen rozhodně není příliš pozdě na to, abyste je mohli začít.

Okurky jsou jednou z nejrychleji rostoucích letních plodin a dozrají již za 50 dní. Mnoho z nejlepších kmenů trvá déle, ale stále dosáhnou zralosti za 55–65 dní. Vzhledem k tomu, že okurky můžete pěstovat vertikálně, stačí na ně na zahradě jen málo místa, takže okurky považujte letos v létě za jednu z výplní mezer.

Máte tedy 5 skvělých možností, jak zaplnit zahradu i v červnu. Pokud jste letos našli na zahradě prázdné místo, proč ho nezaplnit některou z těchto klasických druhů zeleniny?

a ty? Jakou zeleninu sázíte v červnu nejraději?