5 plodin, které můžete zasadit ještě v září

Co můžeme zasadit v září?

Léto teď velmi rychle utíká, už jen pár týdnů a bude oficiálně podzim. Příchod září přináší chladnější teploty a výrazně kratší dny. Naše produkce plodin za teplého počasí je v plném proudu a naše pulty pokrývají melouny, rajčata, okurky a další.

Všechny tyto rostliny se ale pomalu začínají vyčerpávat. Možná už máte na zahradě prázdná místa. Proč tato místa nevyplnit pozdní výsadbou plodin za chladného počasí. Níže se podívejte na pět plodin, které můžete ještě zasadit v září. Doporučuji sázet buď semenem, nebo sazenicemi (pokud je ve vašem okolí najdete).

Získejte své první mrazové datum.

Klíčem k tomu, abyste věděli, zda ještě můžete zasadit v září, je datum prvního mrazu. Poté můžete odpočítávat dva týdny. Toto datum se stane vaším „termínem“ pro vaši poslední podzimní výsadbu. Můžete jej získat prozkoumáním vaší oblasti na internetu nebo ve vaší místní školce.

Druhá věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že většina rostlin, které vysadíte v září, bude vysazena na přezimování a bude použita pro sklizeň pozdní zimy nebo časného jara. K ochraně těchto pozdních výsadeb proto musíte zajistit zvonky, tunelové skleníky nebo alespoň silný látkový kryt. Co tedy ještě můžete zasadit?

Zde je 5 plodin, které můžete ještě v září zasadit.

Jehněčí salát

První z 5 plodin, které můžete ještě v září zasadit, je jehněčí salát. Je to jedna z našich oblíbených zelených zelenin. Jehněčí salát je velmi odolná listová zelená, která v zimě velmi dobře roste. Jehněčí salát je jednou z těch vzácných rostlin, které rostou i přes zimu, kdy délka dne klesne pod 10 hodin.

Tento salát lze zasadit 2 týdny před posledním mrazem. A semena mohou být zasazena až do podzimu. Před výsadbou počkejte, až věci začnou trochu vychladnout. Jehněčí salát ve skutečnosti preferuje chladnější teploty (ideální je 18 °C) před vyklíčením, proto jej nesázejte nyní, pokud máte ještě 30 °C dní.

Jehněčí salát má lahodnou oříškovou chuť a je z něj skvělý zimní salát. Používá se jako zelený salát, ne jako zelená zelenina k vaření. Vysaďte jich hodně, jsou to malé rostlinky, takže připravit slušný salát zabere docela dost. Můžete je sklízet odříznutím celé rostliny u základny.

Může být obtížné najít semena lokálně, nejlepší šance na jejich nalezení je na nějakém online webu, jako je jeden .

Špenát

Špenát můžete zasadit až asi 2 týdny před prvním mrazem. Výsev takto pozdě v roce neumožní sklizeň letos na podzim nebo v zimě. Místo toho sázíte na jaro. Tyto pozdní výsadby vyraší a vyraší dříve, než přijde chladné počasí, ale počítejte s tím, že budou mít jen několik malých listů.

Během zimy jim budete muset poskytnout nějaký typ ochrany. Jakmile se v únoru začne oteplovat, tyto rostliny vzlétnou a poskytnou vám první jarní sklizeň!

Salát

I zde sázíte hlavně na jaro. Sazenice salátu v září porostou pomalu celou zimu. Tyto malé salátové rostliny jsou překvapivě mrazuvzdorné a stejně jako špenát vzlétnou na jaře pro lahodnou ranou sklizeň.

Do těchto výsadeb volte převážně listové saláty. Zjistil jsem, že tyto malé rostliny listového salátu velmi dobře přežívají v chladném prostředí. Hledejte také odolné odrůdy jako Winter Density romaine, kterým se prý dobře daří v zimě. Tyto odolné odrůdy lze nalézt online.

Kapusta nebo kapusta

Kale je jednou z nejodolnějších rostlin. Zjistil jsem, že odrůdy kapusty jako Vates nebo Winterbore jsou obzvláště odolné. Kale vysazená v září poroste pomalu a bude stále malá, když přijde zima. Celou zimu ale poskytne dobrou úrodu malých listů. Poté rostliny na jaře vzlétnou.

Protože je kapusta tak odolná, poroste nechráněná na vaší zahradě až do začátku zimy (předpokládejme prosinec). Ve všech oblastech kromě nejchladnějších bude jedinou zimní ochranou, kterou budou potřebovat, kus těžké látkové přikrývky. A budete milovat vylepšenou chuť, kterou vaše kapusta dává chladné počasí, je jako každá jiná zelenina v tomto ročním období.

Raketa

Rukola je chladná roční období, což znamená, že roste velmi dobře na jaře nebo na podzim. Vysazujte na plné slunce a do úrodné, dobře odvodněné půdy. Jako každá bylina nebo zelenina, která potřebuje růst zelené listy, i rukole bude těžit z kompostu a/nebo hnojiva. Zalévejte, když je půda suchá.

Od semínka ke sklizni trvá asi čtyři týdny a na zahradě je to asi tak blízko k okamžitému uspokojení, jak jen to jde. Rostliny dosáhnou výšky 30 až 61 cm, ale zůstanou poměrně nízké, dokud je letní vedra nedonutí kvést, což samozřejmě nebude případ podzimní výsadby.

Jakmile mají zbývající rostliny několik sad listů, můžete začít sklízet. Nevytrhávejte celou rostlinu, ale z každé si vezměte pár listů pro průběžnou zásobu. Další výhodou pěstování rukoly ze semínek je, že ji můžete přesadit každé dva až tři týdny, abyste udrželi zásobu.

Další nápady na pěstování zeleniny v září:

Ještě není pozdě přemýšlet o výsadbě několika dalších listových zelených rostlin. Tato zeleň bude přezimována a zahradníci ji budou sklízet na konci zimy. Můžete dokonce zasadit věci, jako je tuřín nebo řepa, ale budete je pěstovat pouze pro křehké malé vrcholy, ne pro kořeny. Mezi další zelenou zeleninu patří švýcarský mangold, čekanka, endivie, mizuna, šťovík a tatsoi.

Pamatujte, že všech 5 plodin, které můžete ještě v září zasadit, vyžaduje ochranu, pokud žijete v oblasti s chladnými zimami. Mini skleníky a přezimovací zvonky jsou skvělým doplňkem vaší zimní zeleninové zahrady a prodlouží vaši úrodu po celou zimu!

Pokud žijete v teplejší oblasti, vaše termíny výsadby této zimní zeleniny budou mnohem pozdější. V případě pochybností se poraďte s místní školkou.