10 zeleniny, kterou můžete vypěstovat ze zbytků

Ti, kteří žijí v bytě nebo domě bez zahrady, jsou nuceni hledat techniky, jak stále zažívat radosti z pěstování vlastní zeleniny. Právě dostupnost, úspora a fakt, že se ve vašem jídle nenachází žádný toxický produkt, jsou často uváděnými body pro pěstování vlastní zeleniny.

Věděli jste ale, že ve skutečnosti existuje mnoho zeleniny, kterou můžete regenerovat ze zbytků i bez zahrádky? Je to zábavné, bezplatné, udržitelné a chutné. Než tedy tyto zbytky jídla vyhodíte, zkontrolujte, zda je to něco, co si můžete vypěstovat přímo doma. Udělejte z toho zábavný rodinný zážitek (děti to budou milovat)!

Pěstování nekonečné zeleniny ze zbytků může být velmi jednoduché:

1. Zelená cibule

Zelená cibule je pravděpodobně nejjednodušší a nejoblíbenější zeleninou, kterou si můžete doma znovu vypěstovat. Stačí je seříznout asi dva centimetry od kořínků a nechat ve sklenici vody.

2. Celer

Celer nakrájejte a nechte asi dva až čtyři centimetry od základu. Základ dejte do misky s vodou a nechte na dostatečně slunném místě. Když nové listy začnou rašit od středu, nechte je růst asi týden, než je přenesete do květináče s půdou.

3. Římský salát, bok choy, čínské zelí

Římský salát lze znovu vypěstovat stejně snadno jako celer! Pahýl hlávkového salátu ponechte v misce a do poloviny naplňte vodu. A jakmile listy na několik dní dorostou, přeneste pahýly do květináče se zeminou.

4. Mrkev

Dobře, nepěstujeme samotnou mrkev, ale nahoře, protože je překvapivě všestranná. Můžete z něj udělat pesto, přidat do polévky nebo dokonce podusit stonek. Jednoduše nechte vršky mrkve (s připojeným kouskem mrkve) v misce nebo na talíři s vodou a umístěte je tam, kde mohou dostat dostatek slunečního světla.

5. Pórek

Pórek dorůstá přesně stejným způsobem jako zelená cibule, i když to může trvat trochu déle v závislosti na jejich velikosti. Ponechte asi 5 centimetrů pórku ode dna a vložte je do misky s vodou.

6. Pažitka

Pažitku můžete dopěstovat i z cibule. Ujistěte se, že kořenová část je asi dobrý centimetr. Umístěte ji přímo do země a zakryjte vrstvou zeminy. Pravidelně zalévejte, aby byla půda vlhká. Pokračujte v stříhání zelených výhonků, až odrostou. Už nikdy nebudete muset kupovat pažitku!

7. Bazalka, máta a koriandr

Mnoho bylinek lze snadno regenerovat. Ujistěte se, že tam je asi 4-6 cm stonku. Stonky položte svisle do sklenice s vodou. Když začnou rašit nové kořeny, přeneste bylinky do květináče s půdou a nechte aromatickou rostlinu vzkvétat.

8. Ananas

Dobře, ne zeleninu, ale představte si, že si doma pěstujete ananas. To by bylo skvělé, ne? A je to ještě jednodušší, než si myslíte. Chce to jen trochu trpělivosti, protože ananasu může trvat až dva roky, než přinese první plody, pak je to exotická rostlina, takže se o ni budete muset starat, pokud nežijete na slunci! .

Trik je chytit korunu ananasu za listy, zkroutit a vytáhnout ji tak, aby stonek zůstal připojený. Odstraňte několik spodních listů, abyste odhalili stonek. Ujistěte se, že tam není žádná dužina ovoce, protože by to zhnilo stonek.

Umístěte korunku ananasu do sklenice s vodou a nechte vyrašit nové kořeny, což obvykle trvá asi tři týdny. Poté vše přendejte do květináče s rychle propustnou zeminou. Rostlina by měla začít vzdorovat, pokud se ji pokusíte vytáhnout ze země asi za dva měsíce. V tuto chvíli to znamená, že vaše přesazení fungovalo a je čas začít se starat o rostliny ananasu!

9. Batáty

Batáty jsou velmi nenáročné na pěstování, ale budete potřebovat mnohem více místa, takže do bytu se asi nehodí. Kolem sladké brambory zapíchněte párátka tak, aby držely u okraje sklenice, a nechte je z poloviny vytáhnout z vody. Když kořeny dosáhnou asi 6 až 7 cm, zasaďte batáty přímo do zeminy smíchané se zeminou.

10. Brambory

Nechte bramboru v tmavém koutě, zapomeňte na ni a bude klíčit. Vím, že jsme tam všichni byli. Ale pravděpodobně existuje rychlejší a zdravější způsob, jak to udělat. Nakrájejte brambory na polovinu. A tam, kde vidíte hrbolaté „oči“ na slupce, zasaďte brambory do země „očima“ nahoru. Zde rostlina za pár týdnů začne klíčit.

Opětovné pěstování napůl snědené zeleniny může být zábava a může vám ušetřit peníze s trochou organizace a času.

Zkoušeli jste si znovu vypěstovat vlastní zeleninové zbytky?

Podělte se s námi o své zážitky!

Jaká zelenina je pro vás nejlepší?