10 zeleniny, kterou můžete rychle vypěstovat

Když zakládáte jedlou zahradu, může se zdát skličující přemýšlet o tom, jak dlouho bude trvat, než to množství ovoce a zeleniny, které zasadíte, vyroste a bude konečně poživatelné. Například vodní meloun, rajčata, chilli papričky a papriky mají poměrně dlouhou dobu růstu.

Takže vždy radím novým zahrádkářům, aby začali tím, že zasadí hodně rychle rostoucí zeleniny, kterou mohou velmi rychle sklidit a spotřebovat, aby si dodali důležitou první motivaci. Začněte pěstovat tyto rostliny na začátku vegetačního období. Poté bude možné tuto zeleninu sklízet do 8 týdnů od výsadby! Ve skutečnosti zasejete několik semen každé dva týdny, abyste měli nepřetržitou sklizeň.

1) Rukola, oblíbená rychle rostoucí zelená zelenina

Rukola dobře roste v malém květináči pro rychlou a lahodnou konzumaci. Tato zelená zelenina roste v popularitě již 20 let a má k tomu dobrý důvod. Rukola má skvělou, lehce pepřovou chuť a je oblíbená do salátů nebo jako alternativa bazalky.
Rukola, pravá růstová raketa, dostala své jméno kvůli rychlosti, s jakou roste. Semena zasejte přímo do země a listy jednoduše odřízněte, když jsou dostatečně velké. Pokud ji budete pěstovat i v letních měsících, zkuste ji pěstovat na stinnějším místě, abyste zabránili příliš rychlému kvetení.

2) Bok Choy nebo čínské zelí

Bok Choy je oblíbená asijská zelená zelenina, rychle roste pro rychlou sklizeň.
Existuje několik druhů asijské zeleniny včetně bok choy, yu choy a choy sum, které jsou pravděpodobně nejběžnější. Semena se často prodávají v „asijské“ směsi a všechna mohou být zasazena přímo do země brzy na jaře nebo koncem léta pro podzimní zahradu. Listy sbírejte jednotlivě nebo stříhejte celé rostliny, zvláště pokud rostou v trsu jako u bok choy.

3) Brokolice rabe nebo rapini pro rychlou brokolicovou příchuť

Brokolice rave je rychle rostoucí zelená zelenina.
Říká se jí také brokolice rabi nebo rapini, zatímco vypadá jako brokolice, ve skutečnosti má blíže k tuřínu. Trik s brokolicí rabe je sklízet květní hrozny, jakmile se objeví, protože se rychle rozkvetou. Doporučuji sklízet obden. Jedlé listy jsou také jedlé a chutnají mnohem lépe, pokud se sklízejí mladé.

4) Čínské zelí, pekinské zelí nebo pe-tsai

Čínské zelí je oblíbená zelená zelenina.
Čínské zelí tvoří lahodné hlávky, které lze sklízet během několika týdnů. Je také citlivý na teplo, takže pokud se ho snažíte pěstovat v létě, dopřejte mu stín, jinak si na jaře a na podzim vychutnejte čerstvé saláty. Čínské zelí se špatně přesazuje, takže pokud začínáte se semeny uvnitř, použijte rašelinový květináč nebo jiný biologicky odbouratelný startér semen.

5) Řeřicha je oblíbená malá zelená zelenina

Řeřicha je malá zelená zelenina, která se snadno pěstuje.
Řeřicha je další unikátní zelená zelenina, která se stává stále oblíbenější díky peprné chuti a snadnému růstu. Často se pěstuje přes zimu. Semena vysévejte přímo venku a sklízejte, jakmile jsou listy dostatečně velké (asi 5 cm). Pro nepřetržitou sklizeň můžete zasít postupně každý týden, ale když se počasí příliš zahřeje, můžete zjistit, že peprná chuť bude příliš silná.

6) Kale není jen okrasná

Kapusta je dekorativní zelenina, ale také chutná.
Kale je jednou z nejvíce mrazuvzdorných rostlin na tomto seznamu a v některých zahradnických zónách ji lze pěstovat téměř po celý rok. Kapustu lze snadno začít přímo venku, ale bude potřebovat hodně vody, protože suchost způsobí, že chuť bude hořčí. Existuje mnoho odrůd zelí a některé jsou více dekorativní než jiné. Skliďte vnější listy a můžete nechat rostlinu produkovat několik týdnů.

7) Mesclun – barevný mix hlávkového salátu a malých salátů

Mesclun je směs několika zelených druhů zeleniny a někdy se prodává jako misticanza. Miluji výsadbu směsí mesclun a užívám si jedinečný a rozmanitý pocit z rozmanitosti zeleně, která se objevuje v zahradě. Směsi Mesclun lze vysadit v části zahrady nebo v jednoduché nádobě. Sklízejte podle potřeby a každých 10-14 dní zasévejte nová semena pro nepřetržitou sklizeň.


8) Hořčičné listy

Hořčice se obecně pěstuje pro semena a listy.
Hořčice je další zelená zelenina, která by měla být udržována vlhká, protože může snadno vyschnout. Stejně jako hlávkový salát a jiná zelenina je citlivý na teplo a provádí se brzy na jaře a po polovině léta, nebo když je v nejteplejších obdobích roku dostatek stínu.

9) Ředkvičky jsou rychle rostoucí, barevná zelenina
Sazenice ředkvičky se objeví rychle.
Skutečně jedna z nejrychleji rostoucích zelenin na vaší zahradě, rozhodně byste měli zkusit pěstovat ředkvičky na zeleninovém záhonu. Jsou skvělé pro děti díky jejich rychlému růstu a jasným barvám. Zkuste zasadit ředkvičky v mnoha tvarech a barvách a s jedinečnými příchutěmi.

10) Tuřín rychle roste

Tuřín je ideální jako rychle rostoucí zelenina na zahradě.
Tuřín je staromódní zelenina, která nabízí skvělou úrodu pro domácího zahradníka, který začíná doma. Jíst se dají listy i kořeny, ale ne všechny odrůdy vynikají v obou oblastech současně. Tuřín je jednou z nejméně vybíravých rostlin na tomto seznamu, pokud jde o teplotní podmínky, a v mnoha zahradnických zónách se vysazuje během vegetačního období. Vybírejte kořeny, když jsou měkké a mají průměr asi 5 cm, poté sklízejte listy, když jsou mladé a měkké.

Mnoho z těchto druhů zeleniny patří mezi rostliny chladného období, takže jich v teplejších letních měsících najdete méně, zjistíte, že některé rostliny jako brokolice a zelí budou také vzácné. Ostatní zeleninu, jako jsou rajčata a cukety, obvykle pěstuji v létě a na podzim začnu znovu s chladnými rostlinami. Chladnější oblasti mohou pěstovat cokoli po celý rok. Vyzývám všechny zahrádkáře, ale především ty nové, aby si na své zahrádky přidali nějakou tu rychle rostoucí zeleninu. Výsledky jsou tak rychlé, že jsou velmi povzbudivé, když začnou nastupovat letní vedra a plevel je stále větší a větší. A pokud se snažíte věnovat zahradničení, zkuste některé z nich. Potřebujete pouze 8 týdnů!