10 zeleniny, která dobře roste, i když je hodně horko

Léto lze považovat za zahradnické období, ale pro některé druhy zeleniny je léto příliš horké. Zelenina, jako je brokolice, špenát a salát, stejně jako bylinky, jako je koriandr a petržel, milují chladné krátké jarní a podzimní dny. V polovině léta chladná zelenina buď přestane dobře produkovat, nebo vykvete a zhořkne.
Některým vašim oblíbeným zeleninám se však ve velkém horku daří a pokud jste je ještě nezasadili, ještě není pozdě!

Nejlepší zelenina, která roste, když je velmi horké:

Sladké brambory:

Batáty milují teplé počasí, ale vyžadují dlouhé vegetační období. Sladké brambory tvoří vynikající půdní pokryv. Můžete je dokonce pěstovat na svých běžných upravených záhonech. V horku budou produkovat dlouhé liány, takže jim na zahradě dopřejte dostatek místa! Pokud vinná réva vyroste „z meze“, jednoduše odřízněte konce nebo je srolujte na záhonech, aby je obsahovaly.

Pěstování vlastních sladkých brambor vám umožní přístup k širšímu sortimentu, než jaký najdete v obchodě s potravinami. Některé jsou podobné škrobu, zatímco jiné jsou velmi sladké a „hotový produkt“ se dodává v mnoha barvách včetně oranžové, bílé a dokonce fialové.

Papriky:

Některé druhy paprik mohou být uvedeny do prodeje až do července. Paprikám se daří v teplých teplotách a jen několik rostlin může produkovat překvapivé množství paprik ideálních pro polevy na pizzu nebo domácí salsu. Pouhé dvě rostliny vám poskytnou dostatek papriky na vše, co byste mohli potřebovat. Jedná se o některé z nejjednodušších druhů zeleniny.

Slunečnice:

Tyto neuvěřitelné květiny jsou ideální pro opylovače, přicházejí ve všech tvarech a velikostech a dobře rostou v horku. U květin můžete najít barevné odrůdy jako ‚Evening Sun‘, které produkují více hlav. Aby se slunečnicová semínka mohla jíst, zasaďte slunečnici „Mamut“. Impozantní rostliny někdy dosahují výšky 3 m a produkují tuny semen. Pokud nechcete jíst semena, nechte rostliny na zahradě, abyste přilákali ptáky.

Cuketa a letní dýně:

Cuketa a letní tykev jsou jedny z nejproduktivnějších rostlin, které můžete pěstovat, a milují teplé počasí. Vysévejte několik rostlin najednou, každých pár týdnů během léta, abyste nebyli zahlceni sklizní. Pro nejlepší chuť sklízejte, když jsou plody ještě malé.

švýcarský mangold:

Mnoho zelených uvidí a zhořkne, když přijde teplé počasí, ale mangold ne. Tuto jemně zelenou zeleninu lze sklízet v malém množství pro použití do salátů, konzumovat lehce restovanou nebo použít místo špenátu v řadě jídel. Pro více barev zvolte švýcarský mangold „Rainbow“, který má tmavě zelené listy a červené, růžové, bílé, žluté a oranžové stonky.

Okra:

Okra patří k zelenině, kterou lidé milují nebo nenávidí. Pokud jste fanouškem okry, je to skvělá volba, když teploty stoupají. Může se přímo vysévat až do července a je ideální pro přípravu klasiky, jako je smažená okra, nebo přidání do vlastních polévek a dušených pokrmů. Lusky sklízejte, když nejsou delší než 9 cm.

Zelené fazole :

Zelené fazolky dobře snášejí teplo a rychle dozrávají, takže jsou ideální pro následné výsadby. Kmeny jako ‚Royalty Purple Pod‘ jsou zábavné, zvláště pokud máte malé děti. Pokud máte málo místa, poohlédněte se po popínavých odrůdách, které vyséváte přímo na zahradě. Pro jedlý půdní pokryv nebo pro zakrytí mřížoví vysaďte odrůdy fazolu tyčového.

Lilky:

Pokud máte rádi lilkový kaviár, může být skvělou volbou přidání několika rostlin do vaší zahrady. Lilky jsou ve skutečnosti mnohem produktivnější v horkém počasí a jejich pěstování je neuvěřitelně snadné. Zajistěte jim plné slunce a také dostatek vody.

okurky:

Okurky jsou chladivé a osvěžující k jídlu v horkém letním dni a naštěstí rostlinám teplo nevadí. Zasaďte si okurky na zahradě, abyste je jedli čerstvé nebo si je mohli vyrobit vlastní okurky. Existují popínavé odrůdy, které jsou ideální pro kontejnerové zahradnictví, a odrůdy, které pokrývají mřížovinu nebo podporu.

Kukuřice :

Kukuřice je jednou z rostlin, které nejlépe zvládají horké a suché počasí. Po tisíce let to bylo základní jídlo pro mnoho indiánských kultur, dokonce i na místech, jako je poušť na jihozápadě. Sázejte do čtverců dostatečně velkých, aby bylo zajištěno opylení větrem, nebo vysaďte několik řad vedle sebe. Pro větší požitek pěstujte odrůdu „popcorn“. (Má stejné nároky na pěstování jako kukuřice, ale budete sklízet později.)

To, že je velké horko, neznamená, že musíte přestat sázet. Zkuste si vypěstovat některou z těchto teplomilných zelenin, abyste si prodloužili sezónu sklizně.