10 zeleniny, jejíž semena můžete zasít v květnu

V květnu dělejte, co vás baví!
Už se nemusíte bát květnových mrazů, takže si už můžete naklíčit od všeho trochu, ale přesto vám nabízím, v souladu s předchozími články o zelenině, aby klíčila v březnu a dubnu, výběr 10 druhů zeleniny, jejíž semena v květnu snadno klíčí.

1. Hrách

Hrách, klasická předzvěst jara, se vysévá, jakmile je možné půdu zpracovat. Některé roky sejeme hrách v březnu. V ostatních letech je to měsíc květen. Všechna roční období mají svá pro a proti.

Hrách snáší chladná období lépe než většina rostlin ve vaší zahradě. Do jisté míry platí, že čím dříve hrách zasadíte, tím dříve hrách sklidíte. Pamatujte, že hrášek, kterému se daří v chladnějších teplotách, bude sladší a křehčí než ten, kterému se daří v letních vedrech.

Chcete-li prodloužit úrodu hrachu v této sezóně, vysévejte trpasličí hrách a hrách plné velikosti ve stejný den. Vaše trpasličí odrůdy dozrají jako první. O několik týdnů později, když trpaslíkům dojde dech, budou s vámi odrůdy v plné velikosti celé týdny.

A pokud jste k hrášku tak oddaní jako já, zasejte zakrslé odrůdy začátkem srpna pro pozdní podzimní sklizeň. Kompletní odrůdy prostě časem nevyzrají.

2. Špenát

Nejraději vysévám špenát začátkem nebo v polovině září. Měkké a sladké listy budeme tedy sklízet až do začátku června.

Druhým nejlepším obdobím pro výsev špenátu je, když zasadíte hrášek, jakmile je možné půdu zpracovat. Špenát opravdu preferuje pěstování v chladu. Uchýlí se ke kvetení v horku a semena často ani nevyraší.

Asijský špenát roste stejně dobře v každém ročním období s působivou mrazuvzdorností a odolností vůči kvetení.

3. Koriandr

Koriandr miluje růst v chladnějších měsících, a když se zaseje v září, přečká i zimu. A v chladu snadno dorůstá, často i několikrát. Koriandr také nesnáší přesazování. Začátek května je proto ideální dobou pro výsev koriandru přímo do země.

Pro konzistentní sklizeň koriandru přes léto zasévejte každé 2-3 týdny nový řádek a dobře zalévejte. Pěstování ve stínu vyšších rostlin (rajčata, fazole) také pomůže vašemu koriandru odolávat kvetení.

4. Bazalka

Bazalku je také ideální začít v interiéru 4 týdny před posledním mrazem. Ujistěte se, že vaše sazenice prořeďte co nejvíce. Bazalku lze vysévat i přímo po posledním mrazu. Bazalka pokvete, když ji letní vedro inspiruje k setí, a dá jí menší, méně sladké listy. Čerstvou bazalku vyséváme měsíčně pro konzistentní sklizeň šťavnatých listů po celou sezónu.

5. Petržel

Protože petržel roste pomaleji než bazalka, vyséváme ji do interiéru 4 až 6 týdnů před posledním mrazem. Petržel nemá ráda přichycení kořenů a zůstane malou transplantací uvnitř, takže s výsadbou venku po posledním mrazu nečekejte, až se z ní stane velká rostlina. Petržel je dvouletá, která rok co rok roste, zvláště když sklízíte, celou sezónu i po mrazu.

6. Saláty a saláty

Druhou řadu salátů vysévají zahradníci v květnu. Chladuvzdorné odrůdy jsou ideální pro výsev v interiéru i exteriéru. Toto je ideální čas pro výsev více odrůd citlivých na chlad do interiéru, aby se na konci měsíce přesadily.

7. Kapusta a švýcarský mangold

Abych byl upřímný, teď je vždy ideální čas na výsev kapusty a mangoldu. Daří se jim v chladu, v horku nemrkají a jsou jednou z nejhojnějších rostlin ve vaší zahradě od doby, kdy je vysadíte, až do zimy. Květen je ideální čas pro maximalizaci jejich úrody pro nadcházející sezónu, ať už přímo vyseté nebo přesazené.

8. Řepa

Pokud s pěstováním zeleniny začínáte, je řepa dobrou a snadno pěstovatelnou variantou. Semena nepotřebují ke klíčení mnoho povzbuzování a po založení jsou nenáročná na údržbu. Mezi nejoblíbenější kultivary patří řepa ‚Boltardy‘, ale můžete zkusit i pestřejší kultivar, jako je ‚Touchstone Gold‘. Uvědomte si, že semena řepy často obsahují 3-5 „semen“, takže jak řepa, tak mangold (jsou stejného rodu/druhu) jsou nezbytné jako zdravé a bohaté rostliny v zeleninové zahradě.

9. Mrkev

Mrkev, která se přidává do sladkých i slaných jídel, je fantastickou plodinou, která se snadno pěstuje. Kromě klasických oranžových kultivarů můžete zkusit pěstovat i barevné kultivary jako je ‚Yellowstone‘.
Mrkev roste dobře v zemi kdykoli od časného jara do konce léta. Přestože je mrkev opravdu jen jedno semeno, je ještě citlivější na hustotu výsadby. Mrkev trvá naklíčení téměř dvakrát déle než řepě.

10. Brokolice a zelí

V neposlední řadě je začátkem května vysévejte do interiéru, abyste naskočili do sezóny. To je zvláště důležité pro brokolici, které se dobře daří při mírných teplotách vedoucích k vysokým letním horkům. Do této kategorie spadá také růžičková kapusta a květák. Tyto patří do čeledi Brassicaceae, k radosti brouků…

Bonus: Můžete také zkusit kukuřici, pokud vám úroda říká, květen je ideální čas.