10 vysoce výnosné a velmi výnosné zeleniny k pěstování

Hledáte vysoce výnosnou zahradu s nejplodnějšími rostlinami?

Milovníci zahradničení se obracejí na zeleninovou zahradu z mnoha důvodů. Pěstování rostlin je meditativní a relaxační koníček a dává zahradníkům řadu úkolů a povinností, o kterých vědí, že je musí splnit, aby byli úspěšní. Někteří se obracejí na zahradnictví, aby měli šanci dostat se ven a ušpinit si ruce.

Někteří milují přírodu a jednoduše si užívají poskytování dokonalého prostředí pro rostliny, které se rozhodnou pěstovat, a tráví čas venku. Ať už se pouštíte do zahradničení, abyste ušetřili peníze nebo se snažíte překonat své sousedy, 10 rostlin z tohoto seznamu nabízí skvělou hodnotu za váš čas a energii. Navíc každý rád dává dárky a sdílí svou bohatou úrodu s přáteli a rodinou.

Jaké plodiny byste tedy měli zasadit, chcete-li jíst hodně místní produkce ze své zahrady a mít dostatečný výnos na šíření bohatství?

Rajčata

Rajčata rostou ve shlucích a dobré nastavení rajčatové zahrady vám snadno umožní produkovat více rajčat, než můžete sami sníst. Cherry rajčata dají největší množství rajčat, ale ne největší hmotnostní výnos. Rajčata odrůdy Black Mammoth nebo Beefsteak plodí hodně, ale ne tolik jako některé menší odrůdy.

Středně velká rajčata bývají nejlepšími producenty. Odrůdy jako Ace, Lemon, Early Girl, Champion a Celebrity produkují ovoce na začátku sezóny a pokračují v kvetení po celé léto, což nakonec přináší více než kterákoli jiná rostlina v sezóně.

Očekávejte, že u těchto kultivarů rajčat uvidíte každou sezónu 4–8 kg plodů na rostlinu. Ve zvláště dobrých ročních obdobích můžete vidět až 9 kg plodů na rostlinu rajčat. I když vyrábíte spoustu salsy a omáčky na špagety, které budete používat po celý rok, jen pár rostlin by vám mělo dát více rajčat, než můžete sami sníst.

okurky

Okurky, zejména popínavé odrůdy, jsou známé tím, že plodí v hojnosti. Pokud zavařujete okurky nebo je pěstujete ve velkém množství, abyste je mohli sdílet s rodinou nebo sousedy, popínavé odrůdy jsou správnou volbou. Pokud nepotřebujete tunu okurek, můžete zkusit plazivé odrůdy, které za vegetační sezónu vyprodukují mnohem méně plodů.

Na malém prostoru můžete vypěstovat docela dost okurek, pokud máte svislou mříž nebo konstrukci, na kterou mohou šplhat. Jen tři nebo čtyři rostliny by měly dát 5 kg okurek za sezónu. Protože rostliny okurek jsou notoricky známé tím, že trpí poklesem v polovině sezóny, je nejlepší zasít druhou úrodu v polovině léta, abyste zajistili, že vaše rostliny budou i nadále poskytovat dostatek okurek až do léta. Pro nejlepší chuť nezapomeňte sbírat okurky, když jsou nezralé.

fazole

Zelené fazolky jsou mnohem plodnější než průměrná zeleninová plodina, obvykle produkují až 2 kg na 3 m řádku, který jste zaseli. Bílé fazole stačí zasít jednou a po celý říjen budou znovu a znovu vytvářet jedlé lusky. Stejně jako zelené a keřové fazole mohou bílé fazole také dát 2 kg nebo více z 3 m řádku. Ať už si vyberete kteroukoli odrůdu, budete mít spoustu fazolí, které můžete vyměnit nebo rozdat.

Vysévejte na jaře své zelené a bílé fazolky ve stejnou dobu. Zelené fazolky začnou rašit a vyvíjet lusky během několika týdnů, zatímco fazolky se vyvíjejí a rostou nahoru. V době, kdy keřové fazole dokončí sklizeň, budou bílé fazole připraveny přemoci vaši zásobu fazolí na zbytek vegetačního období.

Brambory a sladké brambory

Pokud jsou vhodné podmínky pro pěstování, brambory a sladké brambory mohou růst v podzemí houfně. Brambory sázejte po posledním jarním tání, mezi březnem a dubnem. Umístěte rostliny do 3 m řad, semena nebo sazenice umístěte 30-45 cm od sebe. Každý řádek vám za sezonu přinese asi 12 kg brambor, v závislosti na odrůdě, kterou pěstujete, a na podmínkách, které poskytujete.

Umístěte brambory do volné, měkké půdní směsi, která umožňuje kořenům rostliny snadno proniknout a vytvořit cestu skrz lehkou půdu. Udržujte půdu vlhkou, ale ne rozmočenou a po odkvětu rostlin pravidelně zalévejte ručně, abyste měli jistotu, že budou mít to, co potřebují k produkci další sady brambor.

Existuje spousta nápadů na skladování brambor (kromě jejich ponechání přímo v zemi), které by mohly být skvělým řešením pro zahradníky, kteří mají malé zahradní plochy, ale potřebují velké výnosy. Brambory lze pěstovat volně mezi vrstvami stohu starých palet nebo dokonce uvnitř staré popelnice.

tykev a cuketa

Žlutá letní tykev a zelené cukety jsou zeleninové odrůdy s jednoduchými nároky na péči a velkými výnosy. Máte-li na zahradě místo, i zimní tykve mohou poskytnout vysoký výnos. Mnohem bezpečnější je zasadit tuto zeleninu s vertikální oporou, aby se měla o co opřít, když šplhá. Dodatečná podpora jim poskytne prostor a jistotu, aby mohli pěstovat bohatou úrodu, aniž by zabírali příliš mnoho cenné zahradní plochy.

Cuketu vysévejte třikrát nebo čtyřikrát během sezóny, aby byla čerstvá úroda připravena zvýšit produkci, když stará úroda začne klesat.

Dostatek rostlin cukety a tykve také pomůže s obecným opylováním ve vaší zahradě. Nové rostliny cukety začnou nejprve produkovat spoustu samčích květů, ale nakonec začnou rostliny produkovat samčí i samičí květy, které musí být oba otevřeny současně, aby rostliny produkovaly ovoce.

Cibule a pažitka

Pokud pěstujete pro svou každodenní spotřebu, máte pravděpodobně dost velký prostor. Pokud máte na zahradě spoustu místa navíc, proč nevěnovat trochu prostoru cibuli, zejména pažitce. Odřízněte zelené vršky a stonky použijte jako jarní cibulku v kuchyni, pak sledujte, jak rychle klíčky raší ke sklizni. Pažitka nevyžaduje prakticky žádné úsilí, kromě samotného procesu sklizně.

gombos

Zasazujte okra v horku letních měsíců, od konce května do června, a na oplátku byste měli dostat více okry, než víte, co dělat. Sklízejte svou produkci brzy a často, protože to pomůže zvýšit sklizeň.

Okra je jedním z nejtěžších pěstitelů, které si můžete vybrat k pěstování, což znamená, že vaše rostliny mohou velmi dobře vyžadovat sklizeň častěji než jednou týdně. Je zapotřebí další testování, ale rané studie ukázaly, že produkce okry se zvyšuje během dlouhých období tepla a rostliny rostou ještě rychleji během červencových monzunových dešťů, takže budete chtít sklízet tak často, jak je to možné.

Ředkvičky

Pěstování ředkviček, dokud nejsou připraveny ke sklizni, trvá pouze 45 dní. Po sklizni máte na výběr, zda znovu vypěstujete více ředkviček nebo zasadíte něco jiného.

Tato snadno zakořeňující a pěstovatelná zelenina může být vysazena několikrát za sezónu na slunném místě a ředkvičky jsou odolné téměř ve všech pěstitelských oblastech, včetně regionálních. Jediná věc je, že ředkev nevydrží příliš velké teplo, takže přestaňte s výsadbou ředkviček, když léto začne být vážně horké.

papriky

Všechny druhy feferonek, včetně jalapeno, tabasco, serrano atd., jsou mnoha výrobci. Spárujte je se spoustou rostlin rajčat a dalšími ingrediencemi pro speciální zahradní salsa omáčky, pokud plánujete zavařovat vlastní omáčky na párty.

Chilli papričky rostou velmi dobře v horkém i studeném podnebí, takže pokud jsou vaše rostliny chilli vyvýšené a vystavené slunci, měli byste být okamžitě zaplaveni kořením. Jednoduše sledujte míru pikantnosti svých inscenací.

Zelená zelenina

Dokud je počasí relativně mírné, hlávkový salát a další zelenina, jako jsou saláty, zejména listový salát, budou i nadále dodávat váš křupavý, dokud nebudete mít zásobu, kterou nemůžete spotřebovat. Určitě při sklizni nestříhejte korunu rostliny, ale klidně kdykoli sklízejte jednotlivé listy a na jejich místě vyraší další.

Pokud vy a vaše rodina jíte hodně salátů, možná budete chtít uložit všechny své plodiny salátu na svůj vlastní kuchyňský stůl. Ale pokud jíte hlávkový salát jednou týdně nebo méně, rostliny salátu jsou skvělé pro šíření trochu bohatství a rozdávání nebo rozdávání části vašeho výnosu. Jednou z nejzdravějších a nejproduktivnějších rostlin salátu, které můžete pěstovat, je římský salát.

Některé rostliny mohou být krásné nebo mají jiné přednosti, ale plodí velmi málo. Existují dokonce ovocné stromy, které několik let nedají nic, co by stálo za to jíst.

Nicméně pro každý druh, který produkuje nevýraznou úrodu, existuje jiný, který můžete pěstovat a který vám na oplátku poskytne hojnost čerstvé produkce. Některé můžete zmrazit, plodiny na zimu usušit. V určitém okamžiku si uvědomíte, že je toho pro každého víc než dost. Budete volat přátele, rodinu, sousedy a spolupracovníky s košíky přeplněnými zdravými dobrotami vaší zahrady.

Jaké jsou vaše oblíbené pro velké sklizně?