10 věcí, které můžete dělat ve své zeleninové zahradě v lednu

Zima se blíží, a i když ještě není příliš chladno, musíte být vždy ostražití a předvídat, abyste se dobře připravili na budoucí sezónu. Zvu vás, abyste objevili 10 věcí, které můžete v lednu dělat ve své zeleninové zahradě, mimo jiné s plánováním, ale také s prvními výsadbami a zkouškami klíčení.

Nevysévejte a sázejte příliš brzy v roce

Všichni se můžeme trochu vzrušit, když se blíží Nový rok, zvláště pokud, jako nyní, jsme dosud měli relativně teplou zimu. Všichni se snadno přesvědčíme, že letošní rok zůstane horký jako žádný jiný rok v minulosti.
Zjistíte však také, že brzký výsev může mít velmi malý užitek, vystavujete mladou rostlinu chladným a drsným podmínkám, kde bude růst pomalý a šance na neúspěch je vysoká. Jak se počasí otepluje, rostliny rostou rychleji a pravděpodobně zjistíte, že sazenice zaseté brzy a pozdě budou mít přibližně stejnou velikost, přičemž sazenice budou pravděpodobně zdravější. Pro většinu zeleniny je květen zdaleka nejlepším měsícem pro sazenice nebo venkovní výsadbu.

Kupte si deník a udělejte si plán své budoucí zeleninové zahrádky

Udělejte si letos svůj vlastní deník, pokud jste jej ještě neměli. Pokud chcete zlepšit svou zeleninovou zahradu, musíte mít přehled o tom, co jste na zahradě udělali. Všimněte si odrůd, doby výsadby, povětrnostních podmínek atd. Možná si myslíte, že to bude fuška, ale ve skutečnosti je to velká zábava. Zaručuji, že budete rádi, že jste to udělali, až bude čas začít znovu příští rok. V tomto ročním období, kdy krmím půdu, považuji plán obzvláště užitečný, protože různé plodiny mají různé požadavky. Pokud jde o výživu půdy, může být zbytečné zacházet s celou zahradou stejně; například doplňky bohaté na dusík, jako je hnůj, budou skvělé pro rostliny z čeledi zelí, ale budou zbytečné a dokonce škodlivé pro plodiny, jako je mrkev a pastinák. Jednoduchý plán znamená, že můžete myslet dopředu a přizpůsobit půdu rozmanitosti zeleniny, kterou chcete pěstovat.

Objednejte a zkontrolujte semena

Nové řady semen jsou nyní k dispozici, stejně jako dříve musí být všechna semena pečlivě vybrána. V loňském roce jsme měli dobré výsledky s choulostivými plodinami, jako je květák a růžičková kapusta.
Nyní je čas dovolit si trochu zasnít a představit si zářivé barvy a lahodnou chuť věcí příštích. Začněte tedy hned, abyste si vybrali svá budoucí semena, ať už z vašich předchozích sklizní nebo nových sklizní, které chcete vyzkoušet.

Cibuli vysévejte koncem ledna

Cibulové cibulky jsou snadný způsob, jak vypěstovat cibuli, ale můžete zkusit pěstovat ze semen v lednu. Obecně platí, že pokud jste opravdu na cibuli, budete mít mnohem větší výběr v semenech než v cibulkách. Začít je můžete koncem ledna, ale na klíčení budete potřebovat klíčící skleník a teplé světlé místo. Cibule vysévané ze semen kvete s menší pravděpodobností než odrůdy pěstované v sérii, takže může stát za to ji pěstovat, pokud se jarní teploty zdají být nestálé. Cibule je dvouletá, což znamená, že má dvouletý růstový cyklus, než vykvete nebo „přejde k semeni“. Cibule jsou nezralé cibule vypěstované v předchozím roce a lze je oklamat tím, že si myslí, že uplynul další rok, pokud se jarní teploty začnou oteplovat, ale brzy na jaře se změní ve studené období. Pokud pěstujete cibuli ze semen, je méně pravděpodobné, že to bude problém.

Ušetřete spoustu vánočních plastových lahví

Udělejte si na jaro pořádek a začněte sbírat plastové lahve, abyste si vyrobili zvonečky. Vystřižené plastové lahve ochrání jednotlivé mladé rostliny před poškozením slimáky a urychlí start mnoha rostlin.

Připravte si semínka brambor

Až budete mít semena brambor, umístěte je na světlé, chladné místo bez mrazu a nechte je naklíčit. To dá vašim bramborám náskok. Kartony na vajíčka jsou skvělé podnosy, tak je začněte šetřit hned teď. Ujistěte se, že hlízy umístíte koncem „oko“, kde budou výhonky růst shora dolů. Vyhněte se příliš horkému místu (parapet ve vytápěné místnosti bude příliš horký) nebo budou výhony dlouhé a slabé a při výsadbě se lámou. V ideálním případě chcete, aby klíčky byly mohutné a zelené. Pokud nejste připraveni začít (doporučujeme začátek února), uložte brambory na chladném místě bez mrazu, ale chraňte je před světlem.

rostlinný česnek

Česnek potřebuje období chladného počasí, aby se stroužky rozpůlily a vytvořily novou česnekovou cibulku. Existuje mnoho odrůd doporučených pro jarní výsev.

Zasadit rebarboru.

Ještě je čas přidat rebarboru. Doporučujeme zasadit letos a nechat jen tak pro lahodnou úrodu v příštím roce.

Vyzkoušejte klíčivost vašich semen

Před nákupem nového osiva zkontrolujte zbývající balíčky semen z loňského roku, abyste zjistili, co můžete použít k zasetí v příští sezóně. Kromě pastináku většina semen vydrží minimálně rok, vydrží mnohem déle, pokud byla semena skladována na chladném a suchém místě. Pokud si nejste jisti dávkou semínek, nasypte pár semínek na vlhký kousek papírového ručníku a uvidíte, jak dobře klíčí.

Použijte klíčící skleník

Pokud chcete pěstovat sazenice brzy, budete potřebovat trochu tepla, abyste mohli začít. Při pěstování raných sazenic buďte opatrní, nedávejte jim příliš mnoho tepla a málo světla. Pamatujte, že rostliny opravdu potřebují teplo ke klíčení, ale nepotřebují ho k růstu. Pokud má rostlina příliš mnoho tepla, ale málo světla, bude vysoká, slabá a dlouhá. V tomto ročním období je úroveň osvětlení nízká s krátkými hodinami denního světla, takže je opravdu musíte co nejdříve dostat z klíčícího skleníku a umístit je na okenní parapet nebo do skleníku či tunelu.