10 tipů pro úspěšné kompostování

Když se organická hmota rozkládá, nazývá se kompost. Rozklad je dílem mikroskopických organismů a v závislosti na metodě i červů a hmyzu. Zpracování přemění to, co by bylo odpadem, na užitečný půdní kondicionér bohatý na živiny. I po položení kompostu pokračuje v rozkladu a ukládá svou dobrotu.

V tomto novém článku vám nabízím 10 kompostovacích tipů, jak začít nebo vylepšit svůj domácí kompost.

Proč je kompostování důležité? Investice do půdy je investicí nejen do vašich rostlin, ale také do půdy. Schopnost půdy působit jako jímka nebo rezervoár uhlíku, zachycovat jej a držet jej mimo atmosféru. Jeden způsob, jak vytvořit úložiště uhlíku, je jednoduchý: vytvořením a používáním kompostu, což je způsob, jak bojovat proti změně klimatu.

Kompostování má bezprostřednější výhody, které můžete vidět na své vlastní zahradě a bankovním účtu. Alternativy domácího kompostu koupené v obchodě jsou drahé, což může způsobit, že rozsáhlé zahradnictví nebude dostupné.

1. Začněte výběrem nejlepší metody kompostování, která vám nejlépe vyhovuje.

Při zakládání nové kompostovací hromady musíte vzít v úvahu velikost vaší zahrady a úroveň údržby, kterou budete schopni provádět. Pokud je vaše zahrada malá nebo máte problémy s pohybem, měl by vám stačit malý kuchyňský kompostér. Pokud je vaše zahrada velká, budete si muset vyrobit velkou popelnici nebo koupit kompostér. Můžete to také udělat kompostovacím způsobem: jednoduše vše vysypte na jednu hromadu na vzdáleném místě a kompost vyndejte ze spodní části hromady, když ho budete potřebovat. Když se zamyslíte nad tím, jak by měl váš provoz kompostu vypadat, můžete najít systém, který vyhovuje vašemu životnímu stylu a potřebám zahrady.

2. Naplánujte si systém sběru potravinového odpadu.

Pokud nemáte kam dát zbytky jídla, když krájíte ovoce a zeleninu, pravděpodobně skončí v koši. Vyberte si svou nádobu a umístěte ji někam, kde ji uvidíte a použijete. Ideální je sběrný koš na kompost, protože má filtrovaný proud vzduchu, díky kterému se mušky nedostanou, ale také vaše ovoce nezkvasí. Fermentace nezačne okamžitě, takže pokud používáte nádobu se vzduchotěsným víkem, nezapomeňte každých pár dní vyprázdnit zbytky. Další možností je sbírat zbytky potravin z mrazáku.

Kuchyňský kompostér Bokashi

3. Spusťte dvě dávky kompostu.

Jeden pro sběr nových věcí a jeden pro míchání konečného kompostu. Můžete pracovat v menších dávkách, abyste získali rychlejší výsledky a vyhli se práci s velkou hromadou odpadu. Mít hromady vedle sebe nebo dvoukomorový kompostér usnadňuje údržbu.

4. Vyvažte své hnědé a zelené materiály.

Výpočet poměru dusíku (zelená hmota) a uhlíku (hnědá hmota) kážou zkušení kompostéři. Pokud přidáte příliš mnoho zbytků jídla nebo zeleného materiálu ve srovnání s hnědým materiálem, bude to zapáchat. Platí to i naopak. Pokud se vaše hromádka nerozkládá, přidejte další zbytky jídla nebo „zelený“ materiál. Kompost je o rovnováze. Pokud máte co do činění s mouchami a pachy, dusík v zelené hmotě produkuje příliš mnoho enzymů. Pokud se rozpadá příliš pomalu, není dostatek zeleně. Zaměřte se na poměr jedné třetiny zelených a dvou třetin hnědých.

5. Nezapomeňte z produktů odstranit štítky.

Etikety výrobků jsou vyrobeny z plastu. To znamená, že se v kompostu nerozpadají. Vyvarujte se vkládání štítků a jiných plastů do kompostových kbelíků.
Jinak když jdete nakupovat, vybírejte ovoce bez etiket, v šarži většinou nějaké jsou…

6. Nekompostujte bioplasty doma.

Stejně jako štítky na plastových výrobcích se vyhněte jakémukoli biologicky rozložitelnému nebo kompostovatelnému plastu. Stejně jako se kameny rozpadají na menší kameny (písek), biologicky rozložitelné plasty se rozpadají na menší plasty (plastický písek). Biologicky rozložitelné a kompostovatelné plasty se technicky rozkládají, ale obvykle je třeba je kompostovat průmyslovými systémy. Podívejte se ve svém okolí, zda existuje kompostárna, která je přijímá. Pokud žádné nejsou, vybírejte opakovaně použitelné sáčky, kdykoli je to možné.

7. Sledujte, zda váš kompost neobsahuje přebytečné plísně.

Nebojte se, že na hromadě kompostu uvidíte růst plísní. Ve skutečnosti jsou houby pro tento proces nezbytné. Ale musíte si být vědomi jejich přítomnosti a vědět, co dělat, pokud si myslíte, že přebírají vládu. Houby porostou na hromadě kompostu, pokud bude hladina celulózy [bruns] jsou vyšší. Houby kompostu neublíží, ale některé houby mohou být jedovaté. Růst plísní můžete řídit provzdušňováním kompostové hromady a udržováním rovnováhy mezi dusíkatou a celulózovou hmotou. Nezapomeňte také sledovat teplotu a vlhkost. Důvodem přebytku hub je vyvážení hnědých a zelených. Hnědá ochlazuje kompost tím, že podporuje cirkulaci vzduchu. V kombinaci s příliš velkým množstvím vlhkosti může vaše hromada kompostu podporovat růst plísní. Tento typ kompostu je dobrý pro zalesněné oblasti a stromy, zatímco bakteriální dominance je nejlepší pro většinu zeleninových zahrad.

8. Na zahradě hojně používejte kompost.

Jakmile si uděláte kompost, klidně ho použijte.
Na rozdíl od hnojiv si do zahrady můžete dát tolik kompostu, kolik chcete. I když byste měli být opatrní při odměřování komerčních hnojiv, protože mohou spálit vaše rostliny kvůli vysoké koncentraci dusíku, kompost je bezpečný a vyvážený.

9. Hledejte kompostovatelné produkty za hranicemi vaší kuchyně a zahrady.

Buďte kreativní s kompostováním a je to dobrá připomínka, abyste zvážili další kompostovatelné materiály, jako jsou přírodní tkaniny a výrobky ze dřeva a bambusu.

10. Veďte si kompostovací deník.

Psaní věcí není jen pro autory a můžete dokonce narazit na příběhy z kompostu, které stojí za to sdílet. Čas od času se věci pokazí. Takže až zjistíte, že se ve vaší kompostové hromadě usadil vetřelec, zapište si příběh, abyste se o něj podělili a zasmáli se později. Když se toho na vaší zahradě a doma děje tolik, je snadné ztratit přehled o detailech. Usnadněte si život a zabavte ho tím, že si budete zapisovat poznámky o tom, co na vašem kompostu funguje a co nefunguje, abyste se vyhnuli opakování chyb.

Staňte se nebojácným kompostérem: Ať už s kompostováním začínáte nebo jste profík… pořád se učíte. Nebojte se zkoušet nové techniky a styly kompostování. Pokud něco nefunguje, zkuste něco jiného. Ať tak či onak, vaše rostliny a půda vám budou žehnat za vaši práci. Existuje mnoho způsobů, jak snížit množství odpadu a zapálit vaši zahradu, ale kompostování je přírodním řešením typu vše v jednom, ze kterého může mít prospěch každý.

Tak ? Jste připraveni pustit se do kompostování?

Máte nějaké další tipy a rady? Podělte se o ně s námi v komentářích!