10 starých a zapomenutých druhů zeleniny, které si můžete vypěstovat na vaší zahradě

Někdy máme dojem, že jíme stále stejnou zeleninu, a to se velmi často stává, protože i přes množství možností se často přistihneme, že konzumujeme tu nejklasičtější z nich a často zapomínáme, že existuje mnoho dalších, stejně dobrých pro zdraví, ale také pro chuťové buňky!

Dnes vám navrhuji, abyste objevili malý seznam 10 starých a zapomenutých druhů zeleniny, které můžete pěstovat ve své zeleninové zahradě, pravděpodobně jste o ní již slyšeli, ale možná jste ji nikdy nezkoušeli pěstovat ve vaší zahradě. Bude to tedy příležitost prostřednictvím tohoto článku, pak neváhejte a doplňte seznam v komentářích, pokud víte o nějaké, která stojí za zmínku!

1- Crosnes:

Crosne, původně zelenina z Asie, má rozpoznatelný tvar, protože je zcela zvláštní a může vám připomínat červa nebo housenku! Nezapomínáme ani na vzhled a zaměřujeme se na tento malý kořen nebo přesněji na malý oddenek s chutí podobnou artyčoku nebo dokonce blízkou kozí koze.
Crosne se obtížně konzervuje (dá se marinovat v octu jako okurky), je to oddenek, který se musí po sklizni poměrně rychle uvařit.

Jak pěstovat crosnes z hlíz

2- Jeruzalémské artyčoky:

Topinambury mají velkou výhodu v tom, že je lze pěstovat na velkém množství půd, protože nejsou příliš omezující a dokonce spíše invazivní. Tato zelenina ze Severní Ameriky byla hojně konzumována během druhé světové války, ale poté byla uvržena do zapomnění, možná kvůli svému vztahu k válce.
Byla by škoda ho vynechat, protože je velmi doporučován diabetikům a jeho chuť blízká artyčoku opravdu stojí za okliku.

Jak pěstovat topinambury

3- Kerblík hlíznatý:

Tato kořenová zelenina blízká husté mrkvi má velmi jemnou chuť, kterou lze přirovnat k kaštanu.

Jak pěstovat kořenovou kerblík

4-Kardony:

Opravdový bratranec artyčoku, druh bodláku, kardonu stojí za to se k němu přiblížit, i když je dobře chráněn svými trny.

Jak pěstovat kardy


5- Rutabagas:

Rutabaga ze stejné čeledi jako tuřín nebo ředkvička, nazývaná také tuřín, byla během druhé světové války hojně konzumována a poté zapomenuta ze stejných důvodů jako jeruzalémský artyčok. A je to škoda, protože tato kořenová zelenina stojí za okliku, můžete ji jíst syrovou i vařenou, v páře, šťouchané, ve výpeku, v hranolkách, v polévce…

Jak pěstovat rutabagas ze semen

6- Les Arroches:

Bratranec špenátu, orache je zeleninová rostlina s mnoha dalšími názvy, jako je love kapusta, falešný špenát, belle-dame nebo bonne-dame…
Mladé listy se konzumují syrové v salátech a poté vařené, na pánvi, ve gratinovaném pokrmu, v koláči…

Jak pěstovat orachu zahradní


7- Kopřivy:

Skutečná zelenina sama o sobě v minulosti, kopřivy jsou dost odsuzované možná kvůli jejich žahavým chloupkům, ale tato zelenina se vrací a konečně by mohla mít opět své místo na našich talířích. Kopřiva je rostlina bohatá na bílkoviny, minerály (vápník, železo, draslík atd.) a vitamíny (zejména vitamín C a provitamín A) a je také výborným zdrojem antioxidantů.
Chuť a kulinářské využití jsou podobné jako u špenátu.

Tipy pro pěstování kopřiv na vaší zahradě

8- Scorsonères:

Scorzonera je často zaměňována s kozí bradou (vaří se stejným způsobem), tato prastará a zapomenutá kořenová zelenina je bohatá na sacharidy, a zejména na inulin, zdroj cukru užitečného pro diabetiky.

Jak pěstovat scorzoneru ze semen

9- Křen:

Kořen křenu se často strouhá, protože má pepřovou a velmi štiplavou chuť, která doladí většinu vašich pokrmů. Křen se často nazývá „německá hořčice“ a používá se k velmi pikantním úpravám.

Jak pěstovat, sklízet a připravovat křen


10- Pastinák:

Ve srovnání s velkou bílou mrkví má pastinák jemnější a sladší chuť. A stejně jako mrkev se dá jíst syrová v salátu nebo z ní uvařit pyré či jiné…

Pěstování pastináku – tipy, jak pastinák pěstovat