10 snadno pěstovatelných druhů zeleniny, které zaujmou děti

Zeleninová zahrádka, ve které můžete zahradničit se svými dětmi, může být pro všechny zúčastněné obohacujícím zážitkem a je skvělým způsobem, jak si zapamatovat a zároveň učit své děti, odkud jídlo pochází, a respektovat přírodu. Možná k tomu nebudete potřebovat mnoho prostoru nebo času, ale tato jednoduchá rodinná aktivita by mohla pomoci utvářet zdraví vašeho dítěte, jeho návyky a zájem o životní prostředí v budoucnu.

Nabízím vám seznam 10 rostlin, které můžete pěstovat se svými dětmi bez přílišné námahy nebo příliš velkého prostoru.


1) Ředkvičky:

I když některé děti nejsou moc nadšené, když vidí ředkvičky na talíři, tady je dobré začít. Jednou z výhod pěstování ředkviček je, že může povzbudit vaše děti, aby je chtěly jíst. Hlavní výhodou výběru ředkviček je ale to, že rostou velmi rychle. Od zasazení semínek ke sklizni ředkviček můžete přejít za pouhých 30 dní, což je ve světě potravinářských rostlin velmi rychlé. Vaše děti budou také moci vidět, jak zelenina rychle roste, protože se o ni během tohoto krátkého období zrání starají, což by jim mělo pomoci udržet zájem.

2) Špenát:

Špenát je další rychle rostoucí rostlina, kterou lze snadno pěstovat s dětmi. Tento lze dokonce pěstovat v nádobě na vaší terase, na okenním parapetu nebo ve vertikální zahradě, takže je skvělou volbou pro lidi s malými dvory. Je také dobře známo, že děti nejsou vždy šťastné, když jedí špenát, ale pokud si ho vypěstují samy, může se to změnit. Pokud nejste velkým fanouškem špenátu, téměř každý salát je stejně snadný na pěstování a lze jej pěstovat i v nádobě nebo na vertikální zahrádce.

3) Mrkev:

Mrkev neroste tak rychle jako ředkvičky, ale je neuvěřitelně snadné se o ni starat, je to zelenina, kterou mohou vaše děti sledovat, jak roste, a obecně patří mezi zeleninu, kterou děti opravdu rády jedí, aniž by příliš bojovaly. Navíc jsou v kuchyni tak všestranné, že víte, že v pokrmech budete používat mrkev.

4) Celer:

Celer je možná tou nejlepší potravinovou rostlinou pro použití jako úvod do zahradničení pro vaše děti. Je to proto, že skutečně vidí rozdíl od prvního dne. To není pravda, pokud zasadíte semena, ale je to jedna z mnoha potravin, které můžete skutečně vidět vyrůstat z kuchyňských zbytků. Až bude příště recept vyžadovat celer, odřízněte všechny stonky najednou a ponechte asi dva až tři palce od spodní části trsu neporušené. Umístěte spodní část svého trsu celeru do misky s vodou na kuchyňském parapetu a později během dne byste měli začít vidět malé množství růstu středového stonku. Vaše děti budou moci vidět, kolik celeru každý den vyroste, dokud nebude mít kořeny rostoucí ze dna a nebude čas jej zasadit na zahradu. Listy a stonky můžete používat, jak roste, což z něj také dělá dobrou volbu pro udržení zájmu dětí o zahradničení v průběhu času.

5) dýně:

Dýně vyžadují trochu více trpělivosti než ředkvičky nebo špenát, ale réva roste poměrně rychle a tato možnost je velmi zábavná. Jedním z nejlepších způsobů, jak své děti seznámit s dýňovým zahradničením, je uložit semena z halloweenské dýně, abyste je příští jaro zasadili, abyste si na příští Halloween vypěstovali vlastní dýně. Pěstování vlastních halloweenských dýní je největší výhodou této možnosti, ale také vám může letos ušetřit peníze a seznámí vaše děti s výhodami semínek.

6) Rajčata:

Rajčata jsou na tomto seznamu, protože je tak snadné pěstovat v zemi nebo v nádobách na terase.

Navíc můžete začít od rostlin, které jsou již dostatečně velké, takže vaše děti nebudou muset čekat tak dlouho, než začnou vidět první rajčata.

Cherry rajčata jsou skvělou volbou pro sklizeň malými ručičkami a je zábavné je nechat sníst přímo ze zahrady, jen se ujistěte, že jste je vypěstovali organicky, a opláchněte je.

7) Levandule:

Levandule se může zdát jako zvláštní volba pro dětskou zahradu, ale tato krásná bylinka je zábavná a snadno se pěstuje. Přitahuje také opylovače, včetně motýlů, takže je vynikající volbou pro motýlí zahradu. Nejlepší na pěstování levandule s dětmi je, že je můžete naučit, kolik využití mohou mít určité rostliny. Například po sklizni květů levandule je můžete upéct nebo použít do salátů, nebo je můžete sušit na čaj a řemeslné projekty, jako je výroba čajových sáčků, polštářů nebo mýdla.

8) Bazalka:

Bazalka je další snadno pěstovatelná rostlina, kterou je zábavné pěstovat s dětmi. Mohou sklízet listy pro použití v polévkách, salátech a omáčkách, což může zvýšit jejich zájem o kulinářské umění. Jako bonus navíc můžete květiny dokonce jíst, takže když rostlina dosáhne konce svého životního cyklu, můžete se z květin těšit se svými dětmi.

9) Slunečnice:

Děti slunečnice milují a to je dostatečný důvod, proč je přidat do vaší zahrady. Vzhledem k tomu, že klíčí asi za týden, mohou děti začít pozorovat růst výhonků poměrně brzy po výsadbě, což je dobré pro krátké doby pozornosti.

V závislosti na odrůdě, kterou si vyberete, je vaše děti budou moci s úžasem sledovat, jak rostou vyšší než ony, pak vyšší než vy a pak vyšší než plot, aby dominovaly zbytku zahrady. Sbírejte semena a sušte je na svačinky se slunečnicovými semínky, nebo je můžete posypat po zahradě nebo je přidat do své ptačí budky, abyste přilákali ptáky do vaší zahrady.

Tento přidaný bonus vám umožní jít nad rámec výuky a přimět je k zájmu o zahradničení, ale také podporovat spojení s přírodou a divokou zvěří s několika ptáky na boku!

10) Obavy:

Výčet zakončujeme měsíčky, jsou nenáročné na pěstování, snesou hrubé zacházení malých ručiček a přilákají do vaší zahrady motýly a včely. Poskytují také kontrolu škůdců pro potravinářské rostliny, takže možná budete chtít zasadit měsíčky na okraji vaší zahrady. Některé odrůdy jsou dokonce jedlé, takže pokud si myslíte, že by mohlo být zábavné jíst květiny s vašimi dětmi, hledejte jednu z jedlých odrůd, kterou si můžete zasadit do své zahrady.

Neváhejte nám prozradit, které rostliny mají vliv na vaše děti!