10 snadno pěstovat zeleninu ze semínek pro začátečníky

Sníte o sklizni vlastní domácí zeleniny, ale nevíte, kde začít? Zajímá vás, kterou zeleninu lze snadno vypěstovat ze semínka? Chcete-li pěstovat zeleninu v květináčích nebo na zahradě, zelenina se přizpůsobí prostorům všech velikostí. Vypěstovat si vlastní zeleninu není nic složitého. Podívejte se na rychlý pohled na 10 nejlepších druhů zeleniny, které lze snadno vypěstovat ze semen, a začněte vysévat ještě dnes.

1) Salát

Čerstvé, křupavé listy s fantastickou řadou textur a chutí. Zkuste zasít saláty v letních měsících a o 3 týdny později budete krájet čerstvé listy na sendviče! Nejlepší ze všeho je, že budou neustále růst, takže je můžete sklízet znovu a znovu.

2) Jarní cibulka a ředkvičky

Oba jsou tak snadné a rychlé zároveň, že jsme nemohli odolat, když je poskládali dohromady! Připravte si saláty s čerstvou jarní cibulkou a ředkvičkami. Jarní cibulka a ředkvičky jsou zelenina, kterou lze snadno pěstovat v nádobách, nebo je můžete celé léto vysévat přímo na zeleninový záhon, abyste získali řadu svěžích, barevných sklizní.

3) Brambory

Opravdu zábavná plodina k pěstování! Brambory sázejte koncem února a března do nádob, které jsou jen částečně naplněné kompostem. Když se nad zemí začnou objevovat zelené klíčky, stačí je zasypat dalším kompostem. Toto opakujte, dokud není nádoba plná, a musíte si pamatovat, že je musíte zalévat! Zábava přichází na konci sezóny, o 10 až 20 týdnů později, kdy listy začínají rašit a odumírat. Vytáhněte rostlinu a prokopejte se v zemi, abyste sbírali své vlastní domácí brambory. Brambory jsou tak snadnou zeleninou, kterou si můžete vypěstovat doma!

4) Hrách

Hrách rád roste v mírně chladnějším počasí. Zasévejte je přímo do země od března do června a těšte se na neuvěřitelnou sladkou chuť čerstvého hrášku od června do srpna. Vše, co potřebují, je podpora pro jejich stonky, stačí vztyčit drát nebo síť mezi podpěry na každém konci řady. Budete ohromeni, jak dobře chutná čerstvý hrášek a o to více si jej znovu vyberete jako zeleninu pro pěstování na vaší zahradě!

5) Máta

Pokud pěstujete brambory a hrách, můžete také pěstovat bylinky! Máta je tak bujná, že poroste téměř v každé vlhké půdě, takže je nejlepší ji uchovávat v květináči, aby se příliš nerozšířila a nepřerostla. Použijte ji čerstvou nebo ji můžete zmrazit v kostkách ledu a použít ji později.

6) Fazole

Nic nemůže být jednodušší! Zasejte fazole na jaře do malých 7,5 cm kompostových nádob a během týdnů budou z těchto rychle rostoucích fazolí silné rostliny, které lze vysadit na zahradě. Pokud se vám to zdá moc práce, zasejte je přímo do země. Sledujte, jak včely opylují své krásné květy, a než se nadějete, budete od června sklízet pořádnou úrodu čerstvě vypěstovaných fazolí s příchutí, která zahanbí fazole v supermarketu.

7) Zelené fazolky

Téměř tak jednoduché jako fazole a můžete je zasít stejným způsobem. Zelené fazolky jsou popínavé, dávají jim dostatek prostoru a pomáhají rostlinám tím, že je trénují na drátech nebo nosném rámu. Dobře je zalijte a ony se vám odmění stálým přísunem po celé léto. Pravidelný sběr je nezbytný, ale to nebude problém, pokud budou chutnat tak dobře! Pokud máte málo místa, proč nezkusit bush fazole.

8) Cibule a česnek (alx)

Tyto plodiny jsou prakticky bezúdržbové a jejich pěstování je opravdu velmi snadné! Jednoduše na jaře nebo na podzim zasaďte cibule a jednotlivé stroužky česneku do dobře propustné půdy a nechte je růst. V pozdním létě, když listy zežloutnou a zmizí, můžete je zvednout a před uskladněním je osušit na slunci. Co by mohlo být jednodušší?

9) Rajčata

Rostliny rajčat rostou tak rychle, že je můžete téměř sledovat, jak rostou rajčata jsou ideální zeleninou pro děti, které mohou začít pěstovat. Vyberte si odrůdu, kterou lze zasadit do závěsných košů a okenních květináčů. Některé odrůdy nevyžadují údržbu, takže je stačí pouze zalévat. Pokud se necítíte dostatečně sebevědomě na to, abyste je pěstovali ze semen, kupte rostliny ze školek.

10) Řepa

Pro snadno pěstovatelný kořen vyzkoušejte červenou řepu. Často se používá do salátů, ale také chutné, když se konzumuje horké a čerstvě uvařené jako zelenina. Řepu lze vysévat přímo do vlhké půdy od března do července. Jak rostou, prodlužujte sazenice asi 5 cm od sebe. Od května do září můžete sklízet vlastní barevnou a šťavnatou červenou řepu.