10 důvodů, proč si vytvořit vlastní zeleninovou zahrádku

Napadlo vás někdy vypěstovat si vlastní zeleninu?

Vytvoření vlastní zeleninové zahrádky je mnohem víc než jen množství zeleniny v létě a na podzim, ale je to celá řada výhod, které dostáváme a které vám doporučuji objevit a jednoduše si je uvědomit, pokud ještě ne. pouzdro.

Zde je 10 důvodů, proč si letos zasadit zeleninovou zahrádku!

1) Zahradní čerstvá zelenina chutná mnohem lépe než kupovaná zelenina.

Pokud jste nikdy nejedli rajče ze zahrádky, které je lehce teplé od letního sluníčka, o něco jste vážně přišli.

Zelenina z obchodu je sbírána dříve, než má šanci dozrát, poté je odeslána do obchodu s potravinami, kde „dozraje“ v krabici. Díky tomu dobře víme, že opravdu nedozrávají. Když se nechají dozrát na rostlině, jsou nabité chutí, která se prostě nedá srovnat s ničím, co dostanete v obchodě.

Pokud nemáte místo na zahrádku, farmářský trh vám nabídnou zeleninu se stejně čerstvou chutí natrhanou v tu ránu a chytne vás to!

2) Zahradní zelenina zůstane déle čerstvá.

Tohle je něco, co mi chvíli trvalo, než jsem toho dosáhl. A to jsem si uvědomil až po konci léta a koupil si zeleninu v obchodě. Během několika dní začaly měknout.

Míval jsem pár chladných týdnů se zeleninou ze své zahrádky. Protože zelenina v obchodech byla sbírána týden nebo dva před tím, než se dostala na pulty, ztratil jsem trvanlivost, kterou jsem měl, když jsem ji sbíral z vlastní zahrady.

3) Na výběr je nepřeberná škála odrůd.

I když se nikdy nepodíváte na možnosti, můžete získat tolik různých druhů zeleniny z místní školky.

V obchodě s potravinami máte na výběr třeba 5 různých druhů rajčat. Když si jdete koupit rostliny, existují desítky odrůd. A když se podíváte na semínka, jsou jich na výběr stovky.

Jednou z našich oblíbených věcí je zkoušet nové věci… protože můžeme! Pokud chtějí děti fialovou mrkev, zasadíme mrkev fialovou. Pokud najdu novou odrůdu cukety, zkusíme.

Pěstování vlastní zeleniny znamená, že nejsme omezeni na to, co si podle obchodu s potravinami přejeme.

4) U bio zeleniny to opravdu nestojí víc.

Přiznám se, že nekupuji pořád všechno bio ovoce a zeleninu. Máme spoustu ovoce a zeleniny a na to nemám rozpočet na potraviny.

Ale pokud jde o zahradničení, snažím se, aby to bylo ekologické, protože to opravdu nestojí víc.

Používám organická hnojiva a půdní kondicionéry, a když porovnám jejich cenu s neekologickými, jsou srovnatelné. Cenový rozdíl semen je tak malý, když se zamyslíte nad množstvím jídla, které dostanete z každého malého balíčku, že to rozhodně stojí za to.

Ale i když nekupujete bio semena a rostliny, pokud je nestříkáte chemikáliemi, budete na tom mnohem lépe, než kupovat nebio zeleninu z obchodů.

5) Budete rádi, když budete jíst svou zeleninu.

Je legrační, jak moc moje děti milují jíst zeleninu z naší zahrádky, kterou bych je jinak nemohl přimět. Pokud vidí, že roste, jsou nadšenější, že to později snědí.

Děti si vyžádají jídla s cuketovými nudlemi. Všechno proto, že jsou tak nadšení, že jedí jídlo, které pomohli vyrůst.

A i když nemáte děti, budete nadšenější, když si naplníte talíř dobrotami z vaší zahrádky. Pokud jste si někdy dali za cíl jíst více zeleniny, řešením je vytvoření zeleninové zahrady!

6) Naučíte se velmi užitečnému novému koníčku.

Myslím, že je vždy dobré naučit se něco, co se může v krizi hodit.

Doufám, že se nikdy nebudu muset zcela spoléhat na svou schopnost vypěstovat si vlastní jídlo. Ale kdybych to měl udělat, měl bych na to znalosti. A pak možná pár kuřat a koz, aby se o ně naučili pečovat a stali se trochu samostatnějšími!

7) Vždy budete mít dostatek jídla, i když se vám nebude chtít nakupovat.

Jsou dny, kdy se mi prostě nechce vycházet z domu.

Když mám na zahradě jídlo ke sklizni, mohu se vyhnout nakupování, protože vím, že dokážu uvařit slušnou večeři.

Nejjednodušší večeře, která je tak chutná a zdravá a nevyžaduje cestu do obchodu, je vrchol.

8) Jídlo si můžete uložit, abyste je snědli později v roce.

To je něco, co jsem se naučil od svých rodičů, když jsem byl malý. Sázeli jsme na obrovské zahradě a celý srpen a září jsme pak zavařovali a upravovali úrodu.

Každý rok mohu mít dostatek rajčat, která můžeme použít po zbytek roku, takže je nikdy nemusím kupovat. Další skvělá dovednost a skvělý způsob, jak nechat svou zahradu živit se, i když skončí vegetační období.

9) Učí o práci, jejích obtížích a nebezpečích.

Zahradnictví je často dřina! Ale práce, kterou se na zahradě naučíme jako dítě nebo mladý dospělý, z nás v dospělosti udělá lepšího pracovníka.

Je to prostě něco, co se musí naučit. Bohužel, mnoho dětí v dnešní době nemá příležitost dozvědět se, co se stane, když si na ruce dáte skutečný pot, bolesti zad, puchýře. Doufám, že mým dětem bude trochu prospěšné, když mi budou každý rok pomáhat na zahradě.

10) Pocit hrdosti.

Každý rok jsem tak nadšený, když tato malá semínka začnou klíčit. Přísahám, že je zázrak, že z tak malého semínka vyroste rostlina normální velikosti. A pak může tato rostlina produkovat dostatek potravy, aby uživila mou rodinu, přátele a sousedy!

Jsem tak nadšený, že to všechno roste, že svou zahradu kontroluji každý den! Pak fotím všemožné. Je skvělé, že s tak málem dokážete tolik. A myslím, že být na něco hrdý je dobrá věc!

Doufám, že jsem vás v případě potřeby přesvědčil, jaké jsou vaše důvody pro vytvoření nebo přání vytvořit si vlastní zeleninovou zahrádku?