10 bylinek a aromatických rostlin pro pěstování na vašem balkóně

Pěstování bylinek v květináčích na balkoně není nic složitého, bylinkám se daří i v malých prostorách. Kromě pravidelného zalévání, krmení, slunění, hubení škůdců a chorob nevyžadují bylinky příliš zvláštní péči. Mezi nejlepší bylinky, které můžete pěstovat na balkoně, patří: tymián, rozmarýn, heřmánek, oregano, šalvěj, bazalka, citronová verbena, pažitka, koriandr a petržel.

Máte-li malý balkon, dejte tam pár květináčů nebo nádob a pěstujte aromatické bylinky, které vylepší vaše pokrmy. Nejlepší květináče jsou ty z hlíny, protože jsou přirozenější. Plastové nádoby lze využít i pro flexibilitu jejich použití, jsou lehké a můžete je kamkoli snadno přemístit a zavěsit. Přestože jsou keramické květináče pěkné, jsou velmi těžké a mohou se velmi snadno rozbít.

Zde je seznam 10 bylinek a aromatických rostlin pro vaše terasy, balkony a dokonce i interiéry.

1 Tymián

Tymián je bylina, které se pozoruhodně daří v nádobách a můžete ji pěstovat i uvnitř nebo venku. Můžete si vybrat, zda zasadíte tymián s dalšími bylinkami, jako je bazalka, oregano a další bylinky, nebo jej zasadíte jen tak samostatně.

2 Rozmarýn

Bylinky jako rozmarýn nepotřebují mnoho zahradního prostoru. Rozmarýn je jednou z těch bylinek, které se velmi dobře hodí do nádob. Pěstování rozmarýnu v květináči o průměru alespoň 25 cm postačí, aby kořeny rostly a vyvíjely se.

3 Heřmánek

Heřmánek je malá rostlina, která má květy s bílými okvětními lístky, které lze sušit a připravovat z nich bylinkový čaj. Pokud si na balkónové zahrádce pěstujete heřmánek k přípravě čaje, vyberte si správnou odrůdu. Podle knihy od Shirley Price pomáhá heřmánek zmírňovat stres a je to relaxační čaj, který vám může pomoci spát. Dělá zázraky také na podrážděný žaludek, pomáhá při syndromu dráždivého tračníku a dokáže snížit menstruační křeče.

4 Oregano

Oregano je velmi častou volbou pro kontejnerové zahradnictví. Pěstování oregana v nádobách nebo květináčích zabraňuje šíření, takže pokud chcete mít oregano pod kontrolou, většina zkušených zahradníků doporučuje nádoby. Oregano je nenáročná na pěstování a velmi odolná bylina, takže jeho správné pěstování není tak náročné.

5 Šalvěj

Šalvěj je velmi příjemně vonící bylina, často se používá v léčitelství a vaření k nejrůznějším pokrmům. Tráva velmi dobře roste v nádobách.

6 Citronová verbena

Verbena citrónová je rostlina se sladkou citronovou chutí, velmi osvěžující je při použití do čajů, dezertů nebo dochucovadel masa. Tato rostlina je mnohými preferována pro venkovní zahradu, protože je krásou v krajině. Uvolňuje také osvěžující vůni, takže je dobrou volbou pro výsadbu v blízkosti venkovních obytných prostor nebo balkonů.

7 Bazalka

Bazalku lze zasadit uvnitř i venku a je ideální pro přidávání do polévek a dalších receptů. Na balkóně si můžete vypěstovat bazalku pro svá oblíbená jídla.

8 pažitka

Pažitka je jednou z nejtvrdších bylinek, které můžete zasadit. Velmi dobře roste v nádobách. Pažitka dodá chuť polévkám a pečeným bramborám. Pažitka je trvalka, to znamená, že jakmile ji zasadíte, vrátí se rok co rok. Najděte celek seznam víceletých aromatických rostlin na tomto webu.

9 Petržel

Petržel je jednou z nejlepších potravin pro pěstování na balkóně, protože dobře roste v malých nádobách a vyžaduje pouze částečné sluneční světlo. Vyberte slunné nebo částečně slunné místo

10 Koriandr

Koriandr je bylina používaná čerstvá nebo sušená pro kulinářské účely. Bylina dorůstá do výšky 40 cm a na koncích stonků má drobné shluky bílých květů. Tato bylina může být náročná na pěstování v domácích zahradách, zejména v teplejších oblastech. Trik je vysadit ji na balkonové zahradě na jaře nebo na podzim nebo v chladnějším počasí.

Veselé zahradničení!